Naziemna telewizja cyfrowa

Już niedługo, bo za niecały miesiąc praktycznie na terenie całego kraju dostępna będzie głównie naziemna telewizja cyfrowa. Nowa jakość, którą zapewnia oraz nowe możliwości wiążą się z różnego rodzaju zmianami. Część z nich użytkownicy muszą wprowadzić także w swoim zakresie. Po pierwsze jest to wyposażenie się w odpowiedni tuner dvb-t. Na rynku może być dostępnych kilka urządzeń, które różnią się nie tylko standardami, ale także i funkcjonalnością.

Może być to na przykład możliwość obsługi dodatkowych formatów obrazu, na przykład charakterystycznych dla najwyższej jakości osiąganej w przypadku urządzeń blu-ray. Najważniejsze jest jednak to czy urządzenie spełnia określone standardy. Siłą rzeczy, te telewizory które są wyposażone w taki dekoder, ale wyprodukowane zostały jeszcze przed dokładnym sprecyzowaniem norm dotyczących sygnału telewizji cyfrowej, mogą najnowszych standardów nie spełniać.

Dobrą wiadomością jest to, że większość nowoczesnych telewizorów jest już w takie dekodery wyposażona. Można zresztą uzyskać informację o zgodności konkretnego modelu ze standardami naziemnej telewizji cyfrowej obowiązującymi w naszym kraju. Jeśli okaże się, że konieczne jest jednak dokupienie nowego urządzenia, w celu dekodowania sygnału telewizji cyfrowej, to także nie powinniśmy wydać na to sporo. Najtańsze modele kupić można już za kilkadziesiąt złotych. Droższy, nie oznacza też w tym przypadku bynajmniej tego, że będziemy mieli do czynienia z modemem lepszym.

Może bowiem być i tak że płacimy dodatkowo za rozszerzoną funkcjonalność, z której i tak pewnie nie skorzystamy w związku ze standardem zapewnianym standardowo przez naziemną telewizję cyfrową. Dekodera dvb-t nie potrzebujemy w przypadku gdy do odbioru telewizji cyfrowej wykorzystujemy sieć kablową czy też antenę satelitarną. Firma od której kupujemy usługę może jednak nie oferować wszystkich programów dostępnych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Na ogół jednak i ta oferta będzie się pokrywać. Dodatkowo widzowie uzyskają dostęp do odpowiednio większej liczby programów telewizyjnych. Mogą oczywiście dokonać wyboru odnośnie tego do jakich programów chcą mieć dokładnie dostęp wybierając spośród określonych pakietów telewizji cyfrowej.

Podobne wpisy:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>