Naziemna telewizja cyfrowa i anteny telewizyjne

Nawet teraz, gdy proces cyfryzacji dobiega już końca nadal pojawia się wiele sprzecznych informacji, które mogą dezinformować widzów, którzy są zainteresowani korzystaniem z telewizji cyfrowej. Z pojawiających się informacji widzowie mogą na przykład dowiedzieć się tego, że konieczna jest całkowita wymiana stosowanych przez nich anten do odbioru sygnału telewizyjnego, co jest w większości przypadków nieprawdą.

Sama zmiana w zakresie sposobu nadawania sygnału telewizyjnego w ramach telewizji cyfrowej nie ma w zasadzie wpływu na to z jakiej anteny powinien korzystać odbiorca. Znaczenie ma natomiast odległość od nadajnika telewizji cyfrowej. A to może się zmienić, jednak odbywa się to nie jako przy okazji samej cyfryzacji.

W niektórych regionach mogą przybyć nowe nadajniki, w innych natomiast odległość od najbliższego nadajnika telewizji cyfrowej może się zasadniczo zmienić. Jeśli do tej pory widzowie musieli korzystać ze specjalnej anteny kierunkowej, to po pojawieniu się nadajnika w bliższej odległości nadal można z takiej anteny jak najbardziej korzystać. Jeśli jednak chcemy można zmianie ją na antenę pokojową. Sam tym anteny telewizyjnej pozostaje jak najbardziej bez zmian. Odwrotnie jest natomiast w przypadku gdy odległość od nadajnika się zwiększy, wtedy faktycznie konieczne może być zaopatrzenie się w specjalną antenę kierunkową.

Przyjmuje się, że przy odległości od nadajnika dochodzącej do 10 kilometrów w zupełności wystarczy zwykła antena pokojowa. Także, a nawet tym bardziej wtedy gdy jest to sygnał cyfrowy. Przy odbiorze sygnału analogowego, to w przypadku takich właśnie anten telewizyjnych widzowie narażeni byli w największym stopniu na ryzyko powstawania tak zwanych zakłóceń oraz przebić. To nie będzie już miało miejsca przy zmianie sposobu nadawania sygnału telewizji cyfrowej. Przy odległościach które już przekraczają wspomniane 10 kilometrów czy też w sytuacji gdy mamy do czynienia z szeregiem przeszkód czy też niekorzystnym uwarunkowaniem terenu przydać może się specjalna antena kierunkowa do odbioru sygnału telewizji cyfrowej.

Podobne wpisy:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>