Korzystanie z naziemnej telewizji cyfrowej

Nowoczesna naziemna telewizja cyfrowa zapewnia zdecydowanie wyższą jakość w porównaniu do oferty analogowej. Dodatkowo możliwe jest uzyskanie dostępu do nieporównywalnie większej liczby programów telewizyjnych niż miało to miejsce w przypadku odbioru sygnału analogowego.

Jednakże czy samo korzystanie z telewizji cyfrowej jest tak proste jak z telewizji analogowej. Jak się okazuje praktycznie niewiele dla przeciętnego widza się zmienia. Większość nie musi w ogóle przejmować się zmianą anteny telewizyjnej. Nadal można korzystać z anteny która służyła do odbioru telewizji analogowej.

Jedynie zmiany dotyczyć mogą tych osób, w przypadku których dochodzi do zmian związanych z samymi nadajnikami. Jeśli najbliższy nadajnik telewizyjny będzie znajdował się w większej odległości, to dopiero wtedy pojawi się konieczność zmiany anteny z której do tej pory korzystaliśmy. W praktyce jednak nie będzie to dotyczyło wielu miejsc w naszym kraju. W związku z cyfryzacją bowiem dodatkowo jeszcze przybyć może nadajników telewizyjnych co wpłynie na poprawę komfortu oglądania. Najważniejsza różnica dotyczy także standardów związanych z użytkowaniem dekoderów dvb-t. Stają się one konieczne do odbioru sygnału telewizji cyfrowej. Nie wystarczy też samo posiadanie takiego dekodera.

Musi on dodatkowo spełniać jeszcze polskie normy ustanowione dla telewizji cyfrowej. Dla przeciętnego widza najważniejszą informacją będzie to, że większość stosunkowo nowych telewizorów normy te jak najbardziej spełnia. Zostały one bowiem opublikowane odpowiednio wcześniej. Jednakże zarówno wcześniej jak i teraz, przy zakupie telewizora konieczne było upewnienie się, że zastosowany dekoder dvb-t takie normy spełnia. Jeśli nie to rzecz jasna pokusić należy się o zakupienie dekodera jako osobnego urządzenia. Dodatkowo można też samemu zdecydować z jakiej funkcjonalności chcemy mieć możliwość korzystać. W przypadku wielu nowoczesnych dekoderów telewizji cyfrowej możliwe jest na przykład nagrywanie obrazu telewizyjnego, czy też jego zatrzymywanie.

Podobne wpisy:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>